Вие сте тук: Начало Новини Колоквиум на ФМИ, 9 октомври

Колоквиум на ФМИ, 9 октомври

На 9 октомври 2014г. от 17:00 часа в Заседателната зала на ФМИ ще се проведе първата за тази академична година сбирка на Колоквиума на ФМИ.

Професор Петър Драгнев от Indiana-Purdue University, U.S.A. ще изнесе доклад на тема:

Universal lower bounds for potential energy of spherical codes
(резултати получени съвместно с Peter Boyvalenkov - IMI-Sofia; Doug Hardin и Ed Saff - Vanderbilt University; и M. Stoyanova - Sofia University)

Кратко резюме на доклада:

Based upon the works of Delsarte-Goethals-Seidel, Levenshtein, Yudin, and Cohn-Kumar we derive universal lower bounds for the potential energy of spherical codes, that are optimal (in the framework of the standard linear programming approach) over a certain class of polynomial potentials whose degrees are upper bounded via a familiar formula for spherical designs. We classify when improvements are possible employing polynomials of higher degree. Our bounds are universal in the sense of Cohn and Kumar; i.e., they apply whenever the potential is given by an absolutely monotone function of the inner product between pairs of points.

Преди лекцията, участниците в колоквиума са поканени от 16:30 в Заседателната зала на неформална дискусия на кафе/чай и сладки.

Заповядайте!

Гено Николов