Вие сте тук: Начало Новини Професор Милен Якимов, цикъл от лекции по КЛЪСТЕРНИ АЛГЕБРИ, 2, 9 и 16 юни

Професор Милен Якимов, цикъл от лекции по КЛЪСТЕРНИ АЛГЕБРИ, 2, 9 и 16 юни

Професор Милен Якимов от Луизианския щатски университет ще изнесе цикъл от лекции по

КЛЪСТЕРНИ АЛГЕБРИ

Лекциите въвеждат в теорията на клъстерните алгебри, описват методите за работа с тях, както и техните приложения в различни области на математиката и математичната физика. Клъстерните алгебри бяха въведени от Сергей Фомин и Андрей Зелевински през 2000 г. Основната идея за биномни мутации в тези алгебри е свързана с различни конструкции от алгебричен, комбинаторен, геометричен и топологичен характер, което води до разнообразни техни приложения.

План на лекциите:
1. Мутации на куиври и основни свойства на клъстерните алгебри.
2. Клъстерни алгебри в теорията на Тайхмюлер.
3. Адитивна категорификация чрез якобиеви алгебри, асоциирани със суперпотенциали.
4. Даймерни модели на клъстерни алгебри на грасманиани.
5. Приложения към мотивни амплитуди.
6. Доказателство на хипотезата за периодичност на Замолодчиков чрез клъстерни алгебри.

Лекциите ще се състоят в 310 аудитория на ФМИ на 2.06, 9.06 и 16.06 от 15 до 18 ч. При интерес ще има и допълнителни сбирки.
Поканват се всички студенти, преподаватели и любители на математиката и физиката.

Организатори:
Академик Иван Тодоров