Вие сте тук: Начало Новини Семинар „Математическо моделиране”, 18 март 2017, 15-17, зала 501, ФМИ

Семинар „Математическо моделиране”, 18 март 2017, 15-17, зала 501, ФМИ

На 18.03., събота, от 15:15 до 17 часа в зала 501 ще се проведе семинарът "Математическо моделиране".

1. Доц. д-р Иван Бажлеков от Института по Математика и Информатика, БАН, ще представи проблема:

"Математическо Моделиране на Биологични Повърхностно Активни Вещества в Многофазни Течения"

Резюме: Като биологичен продукт биологичните повърхностно активни вещества (ПАВ) притежават редица важни свойства като ниска токсичност, висока биоразградимост, екологична съвместимост. Това обуславя и все по-широкото им използване напоследък в редица области на човешката дейност като природозащтна, индустриални производства на храни, петрол, биомедикаменти и др.

Дискутират се математически модели и числени подходи за изследване на процесите на производство на биологични ПАВ и ефекта им върху повърхностното напрежение в многофазни течения. Моделите включват уравненията на топломасопренос и биореакция за концентрациите на субстрат, биомаса и биологични ПАВ в непрекъснатите фази. На междуфазовата граница концентрацията на биологични ПАВ се описва от уравнението на топломасопренос, като се отчита преходът от непрекъснатата фаза към границата и обратно. Разглежда се и зависимостта на повърхностното напрежение от концентрацията на ПАВ и съответните Марангониеви напрежения.

Работата по темата се съфинансира от Договор ДФНИ-И02/9.

2. Студентите Тонка Желева, Здравка Недялкова, Александър Манов, Спасимир Нонев, Александър Роячки,  участници в Workshop "Индустриална математика" , 3-5 Март, ще представят проблема:

„Математически модел за определяне  цената на самолетни билети”

Резюме.  Един от най-използваните начини на придвижване в днешно време е авиотранспортът. Цената на самолетните билети зависи от много фактори и е трудно предвидима. Чрез анализиране и обработка на данните за полети в рамките на една година e съставeн линеен модел,  описващ сравнително точно цената на самолетните билети. Използван е статистическият метод  линейна регресия за построяване на линейна връзка между независими променливи, които представляват различни характеристики на даден полет, като дати на отпътуване и пристигане, дата на закупуване на билета, брой възрастни и деца и др. След като са аналзирани зависимостите между всички променливи, са избрани подходящи параметри за съставянето на модела.

Новини
Jul 23, 2017 Прием за ОКС "Магистър", 2017/2018 уч.г., инструкция за кандидат-магистрите, за провеждане на кампанията
Jul 21, 2017 Квалификационни курсове за учителите по информатика и ИТ в 8. клас, м. август и м. септември 2017
Jul 14, 2017 Проект Докторантски център "Св. Климент Охридски", започва набиране на кандидатури за участие в дейностите по работен пакет "Мобилност"
Jul 12, 2017 Държавен изпит за ОКС "Бакалавър" м. юли 2017, резултати, нанасяне на оценки
Jul 11, 2017 Важно за новозаписалите се във ФМИ студенти, тест по английски
Jul 10, 2017 Държавен изпит за ОКС "Бакалавър", 11 и 12 юли 2017, разпределение на студентите за провеждането му
Jul 10, 2017 Отворени врати за магистърските програми във ФМИ, 2017/2018 уч. г., 12 юли 2017
Jul 10, 2017 Записване или потвърждаване на новоприетите студенти във ФМИ, ОКС "Бакалавър", 2017/18 уч.г.
Jul 05, 2017 Поправителна изпитна сесия, учебна 2016/2017 г., задочно обучение
Jun 29, 2017 Веселин Райчев, завършил ФМИ е носител на наградата "2016 ACM Doctoral Dissertation Honorable Mention Award"
Jun 29, 2017 Допълнително обучение по "Числен анализ", спец. "Компютърни науки", подготовка за ДИ, 30 юни 2017
Още новини...