Лектори и докторанти от ФМИ се включиха активно в международното зимно училище за докторанти по проект ОРБИТ, посветено на отворената и отговорна наука

Между 4 и 7 февруари 2025 г. в гр. Банкя се проведе Международното зимно докторантско училище, посветено на отворената и отговорна наука. В него взеха участие общо 14 докторанти и млади учени от няколко факултети на СУ „Св. Климент Охридски“, БАН, Тракийския университет и Икономическия университет във Варна. Освен докторанти, от ФМИ се включиха гл. ас. д-р Албена Антонова и гл. ас. д-р Олег Константинов, които бяха част от организационния екип на зимната школа.

            

Интензивната програма беше открита с приветствието на д-р Милена Дамянова, директор на Дирекция „Наука“ в МОН, която лично поздрави докторантите и младите учени за техния интерес и подчерта важната им роля за популяризирането на принципите за отворена и отговорна наука сред своите колеги. В първата лекция, Сара Ди Джорджо от Италианската научноизследователска и образователна общност GARR запозна младите учени с основните европейски инструменти и политики за отворена наука, за EOSC – Европейския облак за отворена наука, като акцентът в нейната презентация беше върху компетенциите и уменията за отворена наука (MVS – Minimum Viable Skillset). Интензивната програма през втория ден продължи с лекцията на проф. Ева Мендес от университета „Карлос III“ в Мадрид, която е председател на Платформата на Европейската комисия за политика в областта на отворената наука (2018-2020 г.) и член на управителния съвет на Коалицията за напредък в оценката на научните изследвания (CoARA). Тя разказа на докторантите за FAIR данните и тяхната интеграция в научните изследвания. Доц. Милена Добрева (Университет на Стратклайд, Великобритания) представи процесите и рамката за отворени и отговорни научни изследвания и иновации (ORRI). Проф. Петър Станчев от Кетъринг университет, САЩ и ИМИ-БАН направи анализ на отворения достъп и публикуването на научни резултати, както и множеството достъпни услуги на различни портали за отворена наука. Темите за гражданската наука и ангажирането на обществото бяха обстойно представени от Теодора Гандова от НПО Линкс.

Третият ден беше посветен на приложната страна на отворената наука, като д-р Димитър Илиев, национален координатор на Европейската инфраструктура за дигитална хуманитаристика и изкуства (DARIAH), даде примери как може да се прави наука, която да е достъпна за хората, описвайки древни исторически паметници. Проф. Пламен Милтенов направи сравнение между развитието на отворената наука в САЩ и ЕС и обсъди връзката на отворената наука и инструментите с изкуствен интелект. Правният режим на вторичните публикации бяха разгледани от гл. ас. д-р Ана Лазарова от катедра „Европеистика“ на СУ, като тя запозна докторантите с правните основи на отворената наука. Петър Теодосиев от НАУКА.БГ сподели опита си и различни добри практики за научната комуникация и справяне с дезинформацията.

Финалният ден бе посветен на менторската програма и стъпките за ефективно прилагане на принципите за отворена наука в научните проекти на докторантите. Гл. ас. д-р Албена Антонова от ФМИ представи на докторантите инструмент за самооценка на уменията за прилагане на отворената наука и ги насърчи да разработят своите идеи като постери за финалната конференция на проекта, която ще се проведе през юни 2025 г.

      

Школата имаше изключителна практическа насоченост и участниците в нея ще бъдат подкрепени да развият свои конкретни идеи как да интегрират отворената наука в своята работа.

Зимната докторантска школа беше организирана в рамките на проект „ОРБИТ – инкубатор за отворени научни изследвания“, с подкрепата на проекта Reinforcing на програмата „Хоризонт“ на Европейската комисия.