Семинар „Математическо моделиране”

Mar
18
Mar/18 15:00 - Mar/18 17:00

ФМИ, зала 501

When: 
Saturday, 18 March, 2017 - 15:00 to 17:00
Where: 

ФМИ, зала 501

1. Доц. д-р Иван Бажлеков от Института по Математика и Информатика, БАН, ще представи проблема:

"Математическо Моделиране на Биологични Повърхностно Активни Вещества в Многофазни Течения" 

    Резюме: Като биологичен продукт биологичните повърхностно активни вещества (ПАВ) притежават редица важни свойства като ниска токсичност, висока биоразградимост, екологична съвместимост. Това обуславя и все по-широкото им използване напоследък в редица области на човешката дейност като природозащтна, индустриални производства на храни, петрол, биомедикаменти и др.

    Дискутират се математически модели и числени подходи за изследване на процесите на производство на биологични ПАВ и ефекта им върху повърхностното напрежение в многофазни течения. Моделите включват уравненията на топломасопренос и биореакция за концентрациите на субстрат, биомаса и биологични ПАВ в непрекъснатите фази. На междуфазовата граница концентрацията на биологични ПАВ се описва от уравнението на топломасопренос, като се отчита преходът от непрекъснатата фаза към границата и обратно. Разглежда се и зависимостта на повърхностното напрежение от концентрацията на ПАВ и съответните Марангониеви напрежения.

Работата по темата се съфинансира от Договор ДФНИ-И02/9.

2. Студентите Тонка Желева, Здравка Недялкова, Александър Манов, Спасимир Нонев, Александър Роячки,  участници в Workshop «Индустриална математика» , 3-5 Март, ще представят проблема:

„Математически модел за определяне  цената на самолетни билети”

    Резюме.  Един от най-използваните начини на придвижване в днешно време е авиотранспортът. Цената на самолетните билети зависи от много фактори и е трудно предвидима. Чрез анализиране и обработка на данните за полети в рамките на една година e съставeн линеен модел,  описващ сравнително точно цената на самолетните билети. Използван е статистическият метод  линейна регресия за построяване на линейна връзка между независими променливи, които представляват различни характеристики на даден полет, като дати на отпътуване и пристигане, дата на закупуване на билета, брой възрастни и деца и др. След като са аналзирани зависимостите между всички променливи, са избрани подходящи параметри за съставянето на модела.