Вие сте тук: Начало Новини Откриване на Лаборатория по високопроизводителни изчисления (HPC lab), София Тех Парк, 17 март 2017

Лабораторията по високопроизводителни изчисления (HPC lab) e част от Лабораторния комплекс София Тех Парк, изграден по Европейски проект от периода 2007-2013.

Откриването е на 17 март 2017 г. от 10:30 часа в Лабораторния комплекс на София тех парк, Бул. Цариградско шосе № 111Г.

Кратка информация:

София Тех Парк (СТП)  е Европейски проект, финансиран в програмния период 2007-2013 г. с малко национално кофинансиране: Проект № BG161PO003-1.2.05-0001-C0001 „Научно-технологичен парк“.

През 2012 г. е създаден консорциум: СТП, Софийски университет Св. Кл. Охрисдски, Технически университет-София, Медицински университет и Българска академия на науките, който консорциум чрез Сдружение за Научно-изследователска и развойна дейност (СНИРД) ще управлява използването на СТП за изпълнение на научно-изследователска дейност (чрез Лабораторния комплекс), образователна дейност (чрез Музейко и конферентния център "Джон Атанасов") и трансфер на технологии (чрез Инкубатора).

Лабораторният комплекс има 11 лаборатории - 6  в областта на информационните и комуникационни технологии (ИКТ), 5 науките за живота и енергията. Едната от 6-те лаборатории в областта е Лабораторията по високопроизводителни изчисления (HPC= high performance computing).

HPC Лабораторията е проектирана и софтуерно осигурена от екип на Софийския университет - от изследователската група,  Monte Carlo .

Новата лаборатория е съвременно развитие на лабораторията PhysOn University of Sofia Parallel Computer Center, physon.phys.uni-sofia.bg, започнала съществуването си през 2007 г. благодарение на проект Моделиране и анализ на комплексни физични системи, финансиран от Национален Фонд Научни Изследвания по договор ВУ-Ф-205/2006, клъстерът продължава да се поддържа и развива благодарение на средства по договори с НФНИ ДО 02-136/2008, ДО 02-167/2008, ДДВУ 02/42  и ДО 02-90/2008. Новата лаборатория е доказателство, че устойчиво развитие на изследователска инфраструктура е възможно, ако е изградена около университет - интересът и кадрите са осигурни за продължителен период от време.