Вие сте тук: Начало Новини Семинар „Математическо моделиране”, 18 март 2017, 15-17, зала 501, ФМИ

Семинар „Математическо моделиране”, 18 март 2017, 15-17, зала 501, ФМИ

На 18.03., събота, от 15:15 до 17 часа в зала 501 ще се проведе семинарът "Математическо моделиране".

1. Доц. д-р Иван Бажлеков от Института по Математика и Информатика, БАН, ще представи проблема:

"Математическо Моделиране на Биологични Повърхностно Активни Вещества в Многофазни Течения"

Резюме: Като биологичен продукт биологичните повърхностно активни вещества (ПАВ) притежават редица важни свойства като ниска токсичност, висока биоразградимост, екологична съвместимост. Това обуславя и все по-широкото им използване напоследък в редица области на човешката дейност като природозащтна, индустриални производства на храни, петрол, биомедикаменти и др.

Дискутират се математически модели и числени подходи за изследване на процесите на производство на биологични ПАВ и ефекта им върху повърхностното напрежение в многофазни течения. Моделите включват уравненията на топломасопренос и биореакция за концентрациите на субстрат, биомаса и биологични ПАВ в непрекъснатите фази. На междуфазовата граница концентрацията на биологични ПАВ се описва от уравнението на топломасопренос, като се отчита преходът от непрекъснатата фаза към границата и обратно. Разглежда се и зависимостта на повърхностното напрежение от концентрацията на ПАВ и съответните Марангониеви напрежения.

Работата по темата се съфинансира от Договор ДФНИ-И02/9.

2. Студентите Тонка Желева, Здравка Недялкова, Александър Манов, Спасимир Нонев, Александър Роячки,  участници в Workshop "Индустриална математика" , 3-5 Март, ще представят проблема:

„Математически модел за определяне  цената на самолетни билети”

Резюме.  Един от най-използваните начини на придвижване в днешно време е авиотранспортът. Цената на самолетните билети зависи от много фактори и е трудно предвидима. Чрез анализиране и обработка на данните за полети в рамките на една година e съставeн линеен модел,  описващ сравнително точно цената на самолетните билети. Използван е статистическият метод  линейна регресия за построяване на линейна връзка между независими променливи, които представляват различни характеристики на даден полет, като дати на отпътуване и пристигане, дата на закупуване на билета, брой възрастни и деца и др. След като са аналзирани зависимостите между всички променливи, са избрани подходящи параметри за съставянето на модела.

Новини
Sep 20, 2017 СДК "Учител по математика", "Учител по математика и информатика", "Учител по информатика и информационни технологии" и "Учител в профилирана подготовка по информатика и информационни технологии"
Sep 19, 2017 Записване на новоприетите студенти в ОКС "Магистър" на ФМИ за учебна 2017/2018 г.
Sep 18, 2017 Публична лекция на д-р Николина Николова, 5 октомври 2017
Sep 18, 2017 Прием за ОКС "магистър" , 2017/2018, резултати от кандидатмагистърския изпит за МП от специалност Информатика
Sep 17, 2017 От 15 до 17 септември 2017 г. ФМИ бе домакин и организатор на Юбилейната научна конференция „100 години от рождението на проф. Ярослав Тагамлицки"
Sep 14, 2017 Програма Еразъм +, конкурс за преподавателска мобилност с цел преподаване и обучение, 2017-2018 уч.г.
Sep 14, 2017 132nd European Study Group with Industry, ESGI'132, 18-22 септември 2017
Sep 12, 2017 СДК "Учител по информационни технологии, 5. – 8. клас", срок за записване до 15 октомври 2017
Sep 12, 2017 На вниманието на студентите 1 курс, задочно обучение
Sep 11, 2017 Разпределение на входящите номера по сгради и зали, тест за МП от спец. Информатика, 12 септември 2017