Проведе се Математически турнир "Видин-Монтана-Враца-Ботевград" със съорганизатор ФМИ

На 16 март 2024 г. се проведе математически турнир между математическите гимназии на Видин, Монтана, Враца и Ботевград. Турнирът се провежда от 1972 г., но след известно прекъсване е възстановен през 2019 г. със съдействието на Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“. Тази година турнирът се проведе в ППМГ „Екзарх Антим I“, гр. Видин. Участваха 97 ученици от V до XII клас. Състезателните теми бяха подготвени от преподаватели във ФМИ на СУ „Св. Климент Охридски“.
По покана на ППМГ „Екзарх Антим I“ - Видин гост на събитието по награждаването на участниците в Математическия турнир "Видин-Враца-Монтана-Ботевград" в културен център „Жул Паскин“ беше ректорът на Софийския университет „Св.Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев. Гости на събитието бяха и доц. д-р Първан Първанов – зам.ректор на Софийския университет, проф. д-р Мая Стоянова – декан на Факултета по математика и информатика към Софийския университет, зам.кмета на община Видин Борислава Борисова, началника на РУО-Видин Веселка Асенова, Георги Иванчев – основател на математическия турнир и дългогодишен директор на математическата гимназия във Видин.
Проф. д-р Георги Вълчев, ректор на Софийския университет „Св.Климент Охридски“, насърчи учениците от математическите гимназии на Видин, Монтана, Враца и Ботевград с думите: „Продължавайте! Когато се трудите, резултатите идват!“
Директорът на ППМГ „Екзарх Антим I“ - Видин връчи на ректора на Софийския университет почетен плакет на видинската математическа гимназия. Учениците от видинската математическа гимназия получиха следните отличия:
5-ти клас: Виктория Светославова Караджова - сребърен медал, София Йорданова Йорданова - бронзов медал; 6-ти клас: Никола Красенов Златомиров – златен медал; 7-ми клас: Йоана Тихомирова Янкулова – златен медал, Велислав Ивайлов Петков – сребърен медал; 8-ми клас: Явор Ивайлов Петков – сребърен медал, Михаела Михайлова Василева – бронзов медал, Иван Митков Иванов – бронзов медал; 9-ти клас: Божидар Пламенов Иванов – бронзов медал; 10-ти клас: Валери Людмилов Сергеев – сребърен медал, Иван Богомилов Богомилов – бронзов медал, Моника Красимирова Неделкова – бронзов медал; 11-ти клас: Николай Евгениев Николаев – златен медал, Иван Владимиров Владимиров – сребърен медал; 12-ти клас: Гергана Мирославова Димитрова – златен медал.
Участниците получиха плакети за отборно класиране, а учителите от четирите града - специални сертификати.