Тържествено шествие по случай Новата академична учебна година, 2 октомври 2023 година

Уважаеми колеги,
Новата академична учебна година в Софийския университет съвпада с юбилейната 135-та година от неговото създаване.
Каним ви масово да се включите в тържественото шествие на академичната общност на най-старото висше училище в България.
В деня на своята 135 годишнина за пореден път ще напомним на днешна България, че академичната идея и академичната общност са живи, че винаги ще продължават да бъдат стожер на общественото развитие и напредък.
Събираме се на 2 октомври 2023 година в 9.30 часа в двора на Ректората.
Маршрут на шествието: Народната библиотека - бул. „Васил Левски“ - бул. „Цар Освободител“ - ул. „Г.С. Раковски“- ул. „Оборище“ - пл. „Св. Ал. Невски“. Ще открием тържествено академична учебна година пред храм-паметника „Св. Александър Невски“.
В този ден ние демонстрираме авторитета на една институция и достойнството на една общност. Софийският университет е заслужил това право. Академичната му общност има привилегията да заяви публично, че образованието е един от най-важните приоритети на днешна България и очакваме ясни знаци, че сме чути и разбрани, а справедливите ни очаквания – удовлетворени.
Нека да го направим заедно!

Тържествено честване на  юбилейната 135-та годишнина от създаването на Софийски университет "Св. Климент Охридски" , 3 октомври 2023 година

От името на проф. Анастас Герджиков
Ректор на Софийския университет "Свети Климент Охридски"